Do mojej kolekcji niespodziewanie trafiło kolejne zdjęcie z zaporą wodną. Tym razem obiekt jest jednak zdecydowanie mniejszy, choć zdaje się nie mniej atrakcyjny niż tama w Rożnowie.
Zimowy spacer po koronie tamy? Trochę to zadziwiające, czyżby obiekt był udostępniony turystom? Wszystko na to wskazywało. Rejon ewidentnie górski. Wstępne przeszukanie zasobów internetu przyniosło sporo możliwości, ale drogą analizy i porównania udało się wyodrębnić trzy możliwe obiekty: Pilichowice, Lubachów i Międzygórze. A dalej to już poszło bardzo gładko. Trochę szperania, czytania, oglądania obrazków. Aż w końcu natrafiłem na takie zdjęcie:
Choć jest to nieco inne ujęcie - układ kamiennych elementów konstrukcji wskazuje, że zdjęcie pochodzi z tamy w Międzygórzu. Na powiększeniu zdjęcia współczesnego w gęstwinie zarośli widać coś, co przypomina poręcz zejścia, doskonale widoczną na zdjęciu zimowym. Tama została zbudowana w latach 1906-1908 po serii katastrofalnych powodzi, które wystąpiły na tych terenach pod koniec XIX i na początku XX w. Konstrukcja ma 102 m długości i 29 m wysokości. Dla zwiedzających udostępnione jest przejście koroną tamy, które "jest niezapomnianym wrażeniem, a przy tym pozwala na podziwianie wspaniałych górskich widoków". W 1997 roku podczas powodzi stulecia woda przelała się przez koronę i doszło niemal do rozszczelnienia zapory, jednak kamienna konstrukcja wytrzymała. Odnowiono wtedy i wzmocniono metalową konstrukcję turystycznej kładki.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz