Dzisiejszy odcinek to będzie taka zakamuflowana pochwała internetu. A w zasadzie jednego z narzędzi, jakie oferuje sieć. Mam tu na myśli stronę NORC z adresem http://www.norc.pl. Strona ta daje możliwość poszukiwania różnych miejsc bez wychodzenia z domu. Oczywiście póki co projekt dotyczy dużych miast jak Warszawa czy Wrocław, ale miejmy nadzieję, że będzie się z czasem rozwijał. Często korzystam z NORC przy identyfikacji zdjęć warszawskich. Podobnie było w przypadku tego zdjęcia:
Zdjęcie kupiłem w jednym z antykwariatów warszawskich, więc było duże prawdopodobieństwo, że jest to jakiś fragment Warszawy. Obstawiałem rejony przedwojennych przedmieść stolicy. Na Pragę raczej mi to nie wyglądało, bo zabudowa za niska i zbyt luźna. Może raczej Grochów? Po kolei typowałem różne obszary i sprawdzałem mozolnie przeszukując różne obrzeża (te z roku 1939) miasta. Nie było łatwo i już powoli traciłem cierpliwość, gdy trafiłem w sieci na ciekawe zdjęcia włochowskiej zabudowy. Włochy do 1951 były poza Warszawą, jednak stanowiły ciekawie rozplanowany i zorganizowany przykład małomiejskiej zabudowy, która powstała jeszcze przed II wojną światową. W wyszukiwarce wyskoczyły mi piękne zdjęcia z ulicy Rybnickiej. Od niej zacząłem moje poszukiwania i już po kilkunastu kliknięciach moje starania zakończyły się wspaniałym sukcesem! Nie macie pojęcia jaka to radość, kiedy po tylu dniach dochodzi się do upragnionego celu. Choć z powyższych zdań może wynikać, że poszło łatwo i gładko, to jednak, wierzcie mi, wcale to tak pięknie nie było. Godziny spędzone na poszukiwaniach, godziny spędzone na rozmyślanie i typowanie miejsc do przeszukania, chwile zwątpień i załamania, itd. Ale powiem Wam jedno, naprawdę warto bawić się w identyfikację dla takich właśnie momentów:
Budynek po prawej widoczny na obu zdjęciach to dom przy Rybnickiej 31. Budynek gospodarczy po lewej chyba nie dotrwał do naszych czasów. Zdjęcie wykonano mniej więcej z obecnej ulicy ks. Chrościckiego, (dawniej Mickiewicza, następnie po przyłączeniu do Warszawy przemianowanej na Mikową). Zbieg tych ulic tworzył trójkątny, niezabudowany plac, który jak widać na zdjęciu z NORC jest już ogrodzony płotem budowlanym. Być może coś już tam zbudowano, bo zdjęcia NORC robiono w roku 2008... Na koniec wrzucam jeszcze jedno zdjęcie poszukiwanej posesji z bliska. Tym razem pochodzi ono z usługi FotoAdres w serwisie DoCelu http://docelu.pl/fotoadres.html. To także niezwykle użyteczna strona internetowa do identyfikowania warszawskich budynków:
Porównując zdjęcie stare i nowe widzimy w sumie niewiele zmian. Osobiście, najbardziej mi żal starych okien, które zostały zamienione na nowe plastiki. Chyba tylko w klatce schodowej ostały się stare framugi.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz