Okres letni sprzyja wyjątkowo zarówno kupowaniu starych fotografii, jak i ich identyfikacji. Jak Polska długa i szeroka odbywają się różnego rodzaju jarmarki, pchle targi, giełdy staroci, wyprzedaże garażowe i co tam, kto sobie jeszcze zażyczy. Pogoda niestety nie zawsze sprzyja, ale kiedy jest słonecznie można zawsze liczyć na ciekawe łowy. Ostatnio udało mi się nabyć kilka zdjęć podczas festynu na warszawskim Żoliborzu. Wśród zdjęć było między innymi takie:
Drewniany kościółek to obiekt na tyle charakterystyczny, że nie powinno być żadnego problemu z "namierzeniem go w sieci. A jednak wpisanie w Google tej frazy nie przyniosło gotowego rozwiązania. Okazuje się, że mamy w Polsce całkiem pokaźną ilość zabytkowej architektury sakralnej z drewna. Próbowałem więc jakoś bardziej scharakteryzować obiekt ze zdjęcia, kluczując go jako: "kościół z drewna", "kościół w lesie", "kościół myśliwski" itp., ale wciąż nie było rezultatu. Powoli zagadka zaczynała mnie już nieco irytować (tak się dzieję, kiedy wydaje nam się, że zdjęcie powinno "zidentyfikować się samo"), kiedy na pewien trop naprowadził mnie kościół w Dębnie. Otóż pod zdjęciem z podhalańską świątynią był podpis "modrzewiowy kościół". O tym nie pomyślałem, więc od razu przystąpiłem do ponownego przeszukiwania zasobów sieci pod tym kątem. Już po chwili miałem gotową odpowiedź:
Na zdjęciu widzimy Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Spale. Wybudowano go w roku 1923 na polecenie ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Autorem projektu był Kazimierz Skórewicz. Kościół z drewna modrzewiowego wzniesiono w stylu zakopiańskim w konstrukcji zrębowej, z przyściennymi słupami, na podmurówce z ciosów kamiennych. Na czterospadowym dachu pokrytym gontem ustawiono ośmioboczną sygnaturkę. W roku 1933 okoliczni leśnicy ufundowali rzeźbiony ołtarz św. Huberta oraz nadbudowę ołtarza z postacią Matki Boskiej. W świątyni znajdują się również rzeźby, wykonane przez rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego z Istebnej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz