Blog poświęcony identyfikowaniu miejsc, osób i zdarzeń utrwalonych na zdjęciach.

Jedyna taka kolumna

W dotychczasowych postach opisywałem zazwyczaj przypadki trudne, ale to nie znaczy, że zawsze tak jest. Czasem jest nadspodziewanie łatwo. Tak łatwo, że już łatwiej chyba być nie może. Ale po kolei. Jakiś czas temu kupiłem takie zdjęcie:


Widać na nim kolumnę z orłem, umieszczoną w jakimś parku. Napis na tablicy głosi: Romualdowi Trauguttowi 1826-1864. Coś jakby pomnik Traugutta, choć bez żadnego popiersia czy figury. Gdzie to może być? Nie mam pojęcia. Wrzucam w google i pierwszy wynik od razu naprowadza mnie na właściwe rozwiązanie. Okazuje się, że w Polsce jest tylko jeden pomnik Traugutta! I to nie wiadomo dlaczego akurat w... Ciechocinku.



Imię Romualda Traugutta nosi wiele ulic w polskich miejscowościach, jest on patronem wielu szkół, drużyn harcerskich, w Warszawie znajduje się park nazwany jego imieniem, jego imię nosi też jeden z zabytkowych fortów otaczających Warszawę. W domniemanym miejscu egzekucji znajduje się pamiątkowy krzyż a w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej znajduje się zrekonstruowana cela, w której był osadzony. Ale pomnik ostatniego Dyktatora Powstania Styczniowego jest w całej Polsce tylko jeden. Właśnie w Ciechocinku. Odsłonięto go 18 sierpnia 1929 roku. Pierwotnie na kamiennym cokole wyrzeźbione było popiersie Traugutta, zaś na górze pomnika mieściła się figura orła. Podczas II wojny światowej pomnik został zniszczony. Odbudowano go po wyzwoleniu - ale już bez popiersia, natomiast na białej, wysokiej kolumnie ustawiono ponownie powstańczego orła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz